środa, 16 lutego 2011

Prawa autorskie

Ello:)


Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest wiele problemów nie tyle co finansowych ale i prawnych jak i takich zwyczajnych można powiedzieć. Na dzień dzisiejszy technologia jest na tyle rozwinięta iż możemy się leczyć lepiej, mamy nowsze RTV czy AGD, mamy rozwiniętą ekologię jak i formy oszczędzania proekologicznego.
Nie mniej ciągle pozostaje kwestia elektrowni atomowych w PL chociaż by ta co ma niby powstać w Żarnowcu. Ok jestem za tym by utworzyć nowe miejsca pracy ale przeciw temu by te miejsca powstały w skutek budowy elektrowni atomowych.. Cały zachód od tego odchodzi tylko my chcemy je stawiać.

Internet czym dziś dla ludzi jest? Na pewno niewyczerpalnym źródłem informacji jak i samego dochodu z pewnością. Kwestią sporną jest tylko to jak to ugryźć by zarobić i znaleźć odpowiednie informacje ku temu. Internet jest również miejscem gdzie jest zła strona prawdziwego życia. 
W życiu realnym borykamy się z wszystkim co może być złe. Głód, bieda, morderstwa, gwałty, złodziejstwo itd.. Dziś nawiążę do złodziejstwa tudzież przywłaszczania cudzego mienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. W wielu serwisach społecznościowych jak Nasza Klasa, Facebook, Ilove, Fotka czy też i takich serwisach społecznościowych bardziej dla strefy dorosłych:) (pozwolę sobie tu nie wymieniać adresów - ze względu na młodzież nie mającą 18 lat). W każdym z tych serwisów powyżej jak i innych każdy z nas który ma konto boryka się z ciągłym problemem ewentualnego włamania i kradzieży wszelkich informacji na nasz temat jak i samych zdjęć. Wśród internautów jest dosyć głośno o pewnej stronie gdzie (ci co okradają nasze konta z zdjęć) zamieszczane są nasze zdjęcia bez naszej wiedzy i zgody. Tu powstaje spory problem.
Sami tych zdjęć nie usuniemy a serwis nie bardzo jest przychylny do tego by je usuwać. Co więc w takim momencie zrobić by się przed takimi atakami bronić? Kilka prostych kroków które powinniśmy zrobić by nasze konta były bezpieczniejsze:

- posiadać różne hasła do różnych stron (wiem że zapamiętanie jest dosyć trudne)
- nie zapisywać tych haseł w notatnikach w komputerze lub w przeglądarkach internetowych (przeglądarki oferują zapamiętywanie haseł - błąd - to jak otwarta książka dla Hakera), zapisać sobie w prawdziwym notatniku lub też notesie Prawdziwym długopisem a nie klawiaturą.
- hasła powinny być skomplikowane np: alaLubi888kota czy 00JolaNieJada-Zupy
- dobry i sprawny antywirus (ja używam Avast`a jest darmowy i skuteczny)
- nie pobierać nie znanych oprogramowań z stron które mogą być niebezpieczne (strony nie zaufane w przeglądarce idzie ustawić by wyskakiwało okienko z ostrzeżeniem gdy strona wzbudza podejrzenia)
- Maile! nie znasz nadawcy? nie otwieraj!

A co gdy już jednak dojdzie do włamania? W końcu nawet najpotężniejsze zabezpieczenia mogą zawieść na całej linii.. Wtedy pozostaje nam jedno wyjście już tylko. Poniżej odpowiednie paragrafy prawne.

Dwa sposoby:
- zawiadomić prokuraturę o naruszeniu praw autorskich
- w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie za naruszenie praw autorskich.

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub ust. 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191, art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2, art. 20 ust. 1-4, art. 40 ust. 1 lub ust. 2,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

2. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa.

3. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, osoby wymienione w ust. 2 są uprawnione w tej samej kolejności do wykonywania autorskich praw osobistych zmarłego twórcy.

4. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, z powództwem, o którym mowa w ust. 2, może również wystąpić stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy.


Art. 79. 1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:

1) zaniechania naruszania;

2) usunięcia skutków naruszenia;

3) naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo

cool.gif poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać:

1) jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd;

2) zapłaty przez osobę, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, odpowiedniej sumy pieniężnej, nie niższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia, na rzecz Funduszu, o którym mowa w art. 111, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek.

3. Sąd może nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe.

4. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

5. Domniemywa się, że środki i materiały, o których mowa w ust. 4, są własnością osoby, która naruszyła autorskie prawa majątkowe.

6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu, jeżeli działania te mają na celu bezprawne korzystanie z utworu.
7. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub zmiany bez upoważnienia jakichkolwiek elektronicznych informacji na temat zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, a także świadomego rozpowszechniania utworów z bezprawnie usuniętymi lub zmodyfikowanymi takimi informacjami.

 Zgłoszenie na policję to rzecz normalna więc nie powinniśmy dać się zbyć panu w okienku (oni to uwielbiają) w momencie gdy on powie ,że oni się tym nie zajmują bo to powinniśmy sami zrobić czyli napisać odpowiednie pismo i złożyć do sądu. NIE. Ich obowiązkiem jest przyjąć każde zgłoszenie i na każde wezwanie się stawić, to mamy zagwarantowane w prawie a oni w obowiązku. W końcu też po to dostają pieniądze jako wynagrodzenie które otrzymują z naszych własnych pieniędzy zarobionych w pracy - czyli podatki które my płacimy.

Nikomu nie życzę by go to spotkało ale jeśli już tak się stanie każdy z nas ma prawo wiedzieć iż na wszystko jest paragraf - trzeba tylko umieć go znaleźć. A winny powinien - musi - ponieść konsekwencje swojego czynu. Mam nadzieję iż jeśli komuś ten wpis się przyda (czego jednak nie życzę by go potrzebował), to pozostawi wpis w postaci komentarza po sobie ,że był:) tego typu wpisy motywują do dalszej pracy :)

Pozdrawiam